סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

המקרה של סנופי – IMHA

סנופי הוא כלב קוקר ספנייל מקסים בן 14. הוא הובא לבדיקה רפואית לאחר שהבעלים הבחינו שהוא אינו אוכל, מסרב לקום, ונראה חלש באופן חריג ופתאומי. בבדיקה במרפאה ראינו שסנופי חיוור מאוד וחלש מאוד. ביצענו בדיקות דם – אשר הראו על אנמיה חמורה. בנוסף ביצענו אולטראסאונד ובדיקת שתן מלאה, להערכת מצבו של סנופי. לשמחתנו שללנו מחלות חמורות כמו גידולים שונים, אך בדיקות הדם הצביעו על מחלה קשה אחרת – IMHA – מחלה אוטואימונית בה הגוף יוצר נוגדנים נגד כדוריות הדם האדומות, ובכך נגרמת אנמיה חמורה. ואכן, מבחן מיוחד שביצענו למחלה זו (הנקרא "מבחן אוטו-אגלוטינציה") – הראה כי אכן סנופי סובל מ-IMHA.

מכיוון שמדובר במחלה אוטואימונית, בה הגוף תוקף את עצמו, הטיפול במחלה הוא למעשה דיכוי של מערכת החיסון. סנופי החל לקבל טיפול. בתחילה, בגלל מצבו הקשה, סנופי אושפז במרפאה וקיבל עירוי נוזלים לוריד, אך כעבור כמה ימים הבעלים דיווחו על שיפור במצב הרוח ובתאבון, ומשם המצב רק הלך והשתפר. סנופי היה כמובן במעקב צמוד, והוא נשאר במעקב הכולל בדיקות דם. בהמשך בדיקות הדם של סנופי הראו על שיפור ניכר מאוד במצבו ,מינון התרופות ירד אך הוא נשאר במעקב צמוד למשך כל חייו .

כאשר מדברים על מחלות כלבים, מחלת ה-IMHA יכולה להופיע בכל כלב, אך היא נפוצה במיוחד בגזע הקוקר ספנייל (כמו סנופי), וגם בפודל ובשיצו. המחלה מופיעה יותר בכלבות נקבות בסביבות גיל 5-6 שנים, אך לא רק (כמו למשל במקרה של סנופי – זכר בן 14). הסימנים יכולים להיות פתאומיים, כמו אצל סנופי, או להופיע כתהליך כרוני. סימני המחלה כוללים דכאון, ריריות חיוורות, לעיתים נשימה מאומצת, השתן עלול להיות בצבע כתום, יתכנו הקאות ותתכן צהבת. האבחון מתבסס על בדיקות דם במרפאה ועל בדיקה ספציפית למחלה זו, אשר בודקת האם קיימים בגוף נוגדנים נגד כדוריות דם אדומות (בדיקת ה"אוטואגלוטינציה" שהוזכרה מעלה). לעיתים המחלה מופיעה לאחר שהכלב חלה במחלה אחרת, למשל קדחת קרציות, ולכן יש להיות ערים במיוחד לסימנים מחשידים!

דברו איתנו אנחנו לא נושכים
דילוג לתוכן