סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

חשיבות הרפואה המונעת

מהי רפואה מונעת?

רפואה מונעת היא רפואה אשר ניתנת כשבעל החיים למעשה מרגיש טוב, ואינו חולה. מטרת הרפואה המונעת היא למנוע היווצרות של מחלה. יתרונות הרפואה המונעת הם רבים. למשל – היא מאפשרת טיפול יעיל ואפקטיבי. ידוע כי הרבה יותר פשוט למנוע מחלה מאשר לטפל בה לאחר שנוצרה. בנוסף, הרפואה המונעת חוסכת מבעל החיים את ההרגשה הרעה והחולי אותן יביאו המחלות, אם יידבק בהן. יתרה מזאת, הרפואה המונעת, למרות שלעיתים נראה שיש בה הרבה פעולות, היא למעשה הרבה יותר חסכונית. אם בעל החיים חלילה ילקה במחלה כלשהי – הטיפול שיצטרך יהיה רב יותר.

על אילו טיפולי רפואה מונעת אנחנו ממליצים?

 

1) עיקור וסירוס – מדובר בפרוצדורה כירורגית נפוצה ושגרתית, הנעשית בהרדמה מלאה. עיקור וסירוס נותנים לבעלי החיים איכות חיים טובה, מונעים את התנהגות הייחום, אותה בעלים רבים מוצאים בלתי נעימה, ומונעים מחלות רבות אשר פוגעות בבעלי חיים שאינם מעוקרים ומסורסים. בנקבות, העיקור מפחית סיכון למצבים כמו סרטן העטינים ודלקת רחם (פיודרמה), אשר שניהם יכולים להיות מסכני חיים. בזכרים, הסירוס מפחית פי כמה מונים את הסיכון למחלות פרוסטטה (דלקות, הפרעות במתן שתן, סרטן ועוד) ולמחלה הנקראת הרניה פרינאלית, בה שרירי האגן נחלשים עד כדי הרניה של איברים פנימיים. עיקור וסירוס מונעים סטרס רב מבעלי החיים, ובכך משפר את המערכת החיסונית שלהם והופך אותם לעמידים יותר גם בפני מחלות הורמונליות שונות.

2) תילוע – תולעי מעיים הן טפילים נפוצים ולא נעימים, וחלקם יכולים לעבור גם לבני אדם. טיפול נגד תולעים הניתן בכדורים אחת לחצי שנה הינו אפקטיבי במניעת הדבקה בתולעי מעיים.

3) תולעת הפארק – תולעת קטלנית אשר מטיילת בגוף הכלב ויכולה ליצור קרעים באבי העורקים או ליצור מושבה בושט, אשר לעיתים הופכת לגידול סרטני. הכלב נדבק בתולעת בעקבות אכילה של חיפושית. החיפושית היא קטנה מאוד, גודלה כחצי סנטימטר, ופעמים רבות הכלב אוכל את החיפושית מבלי שהבעלים מבחינים בכך. מכיוון שהתולעת מאוד נפוצה ומאוד מסוכנת, חשוב לטפל נגדה אחת ל-3 חודשים, בטיפול הניתן בהזרקה.

4) הדברה – פרעושים וקרציות הם טפילי עור נפוצים מאוד, בעיקר בארצנו החמה. הם יכולים להביא לאנמיה קשה, גירודים וגם להדבקה במחלות קשות, כמו קדחת קרציות. הדברה נגד פרעושים וקרציות יכולה לבוא בצורת קולרים ייעודיים או כאמפולות, אותן שמים אחת לחודש בעורף של החיה. בגורים צעירים אשר לא ניתן לטפל עדיין באמפולות או בקולרים – ניתן לבצע ריסוס בספריי נגד פרעושים וקרציות.

5) בדיקה פיזיקלית שנתית – יש חשיבות עליונה לביצוע בדיקה פיזיקלית יסודית ומקיפה אחת לשנה בכל בעלי חיים. לכלבים ולחתולים יש נטייה טבעית להסתיר את סימני המחלה שלהם. למעשה, כשבעל החיים כבר מראה סימני מחלה מסוימים כמו דכאון או חולשה – פירוש הדבר שהמחלה מתרחשת אצלו כבר זמן מה, ובעל החיים פשוט הצליח לדחות את הסימנים עד לנקודה בה הופיעו. בבדיקה פיזיקלית שנתית נעריך את גודל קשרי הלימפה ובכך להבחין האם מערכת החיסון נלחמת במחלה כלשהי, נקשיב ללב ולריאות ונעריך את תפקודם, נבדוק את הריריות, נמדוד סימנים חיוניים כמו חום הגוף, נמשש את איברי הבטן, נעריך את השיניים ועוד. אם יהיו ממצאים בבדיקה הפיזיקלית יתכן ונמליץ על בדיקות המשך בהתאם.

6) בדיקת דם המטולוגית – או בשמה השני "ספירת דם", מומלצת אחת לשנה לכל בעל חיים. הבדיקה נותנת אינפורמציה לגבי מרכיבי הדם – תאים לבנים, תאים אדומים וטסיות, הקשורות למערכת הקרישה. בדיקה זו הינה מהירה, לא פולשנית ויכולה במקרים רבים לאפשר אבחון מוקדם של מחלות, ובכך להציל חיים.

7) בדיקות דם כלליות – פירושן ביצוע בדיקת דם המטולוגית וגם בדיקת דם ביוכימית. הבדיקה הביוכימית היא למעשה תפקוד האיברים הפנימיים – כמו כבד, לבלב, כליות, מעיים. בדיקות אלו מומלצות פעם בשנה בכל כלב מעל גיל 7. יתרה מזאת – ביצוע הבדיקות הללו אחת לשנה, גם כשבעל החיים מרגיש טוב ונמצא בקו הבריאות, מאפשר לנו לדעת את הערכים הנורמלים הספציפיים עבורו (הרי לכל ערך יש טווח, וכל כלב יהיה במקום אחר בטווח). במידת הצורך, בעת מחלה, נוכל להעריך עד כמה חריגה מסוימת מהתחום הנורמלי היא קריטית עבור הכלב הספציפי, ונוכל לאבחן ולטפל בצורה טובה יותר.

8) חיסונים – ניתנים הן לכלבים והן לחתולים, ומגנים בפני מחלות קטלניות ונפוצות. לגורים החיסון ניתן בסדרה – 3 חיסונים לכלב ו-2 חיסונים לחתול, הניתנים בהפרש של חודש. לאחר מכן מומלץ לחזור על החיסון אחת לשנה.

9) חיסון כלבת ושבב – בנוסף על החיסון המשושה השנתי, כלבים מקבלים חיסון נוסף, נגד מחלת הכלבת אחת לשנה. בפעם הראשונה בה יקבלו את חיסון הכלבת יקבלו גם שבב תת עורי. השבב מוחדר באופן חד פעמי ונשאר בכלב למשל כל חייו. השבב מאפשר זיהוי מהיר של הכלב במידה והלך לאיבוד.

בדיקות מוקדמות וטיפולי רפואה מונעת במרפאה וטרינרית מורשית יכולים להציל חיים ולשפר את איכות החיים של בעל החיים ועל כן אנחנו ממליצים עליהן בחום!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
דברו איתנו אנחנו לא נושכים