סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

15 מאכלים שאסור לתת לכלב ולחתול שלכם:

צוות המרפאה של ד"ר שרמן – מרפאה וטרינרית בנגב מציג: 15 מאכלים שאסור לתת לכלב ולחתול שלכם.

1-בצל – בצל עלול לגרום בכלבים לאנמיה ("מחסור בדם"). האנמיה נגרמת עקב הימצאות חומרים בשם אלקלואידים המצויים בבצל שגורמים לכדוריות הדם האדומות לההרס.

עקב עדויות שהתקבלו לאחר שכלבים אכלו שום יחד עם בצל – ההמלצה היא להמנע גם משום, מכיוון שתרומתו להרעלה אינה ברורה לחלוטין.

2- שוקולד – בשוקולד מצוי חומר בשם תיאוברומין, אשר גורם לבני אדם לתחושת אופוריה והנאה. אותו חומר בדיוק יכול לגרום בכלבים ובחתולים להרעלה ולהופעת סימנים עצביים.

3-ענבים וצימוקים – בשנים האחרונות התגלה כי בענבים ישנו חומר אשר גורם לכלבים לנזק כלייתי קשה מאוד, עד כדי סכנת חיים. כמות הענבים הרעילה אינה ידועה. בנוסף, כלב שאכל בעבר ענבים ולא הגיב בהרעלה – עדיין יכול להגיב בהרעלה בפעם הבאה שיאכל ענבים, לכן יש להמנע מלתת ענבים או צימוקים.

4- אבוקדו – באבוקדו ישנו חומר בשם פרסין, אשר יכול לגרום בכלבים ובחתולים לסימנים הקשורים למערכת העיכול – הקאות, שלשולים או העדר צואה.

5-קפאין – קפאין, כידוע לכולנו, הוא חומר מעורר, אשר פועל על ידי הגברת פעילות הלב והעלאת לחץ הדם. לכלבים ולחתולים יש קצב לב מהיר משלנו באופן טבעי, ובנוסף לכך מדובר בחיות אשר משקל גופן קטן משמעותית ממשקלו של אדם ממוצע. לכן כלבים וחתולים רגישים במיוחד לקפאין, ויכולים לפתח בעיות לב וסימנים עצביים. יש להדגיש כי קפאין מצוי לא רק בקפה, אלא גם בתה, משקאות קלים מסוימים, משקאות אנרגיה, תרופות הרזיה ועוד.

6- אגוזי מקדמיה – יכולים לגרום לבעיות עצביות. הרעלה זו רלוונטית כנראה לכלבים ולא ידוע אם גם לחתולים, אך ליתר בטחון עדיף להמנע גם בהם.

7- זייליטול – ממתיק מלאכותי נפוץ שנמצא בהרבה מזונות של אנשים (מסטיקים, תחליפי סוכר וכו'). יש להמנע ממתן מוצרים מסוג זה לכלבים ולחתולים, מחשש להרעלה. גם כמות קטנה ביותר יכולה לגרום לעוויתות ואף מוות.

8- גרעינים של פירות – יש להמנע מלתת גרעינים של פירות לכלבים ולחתולים. חלק מהגרעינים יכולים להתקע במעי ולגרום לחסימה (למשל גלעין אפרסק במעי של חתול), וחלק מהגרעינים מתפרקים בקיבה החומצית של הכלב או החתול, וחומרים אשר משתחררים מתוכם עלולים לגרום להרעלה (כמו למשל במקרה של גרעיני תפוח-עץ).

9- עצמות – בזמן הלעיסה בעלי החיים מפרקים את העצם לשבבים קטנים. שבבים אלו הם קטנים וחדים מאוד, ולמרות שהם יכולים להיבלע בקלות וללא בעיה – הם עלולים לנקב את המעיים. לכן חשוב מאוד להמנע מלתת לבעלי חיים עצמות.

10-בצק שמרים לפני אפייה – בצק נא עלול לגרום בכלבים וחתולים לכאבי בטן קשים, דכאון וסימנים עצביים. זאת מכיוון שהבצק ימשיך לתפוח בגוף בעל החיים, ויגרום להרעלה דרך חומרים המשתחררים ממנו בתהליך ההתפחה. בנוסף, יכולות להיגרם חסימות בקיבה, בכלי הדם של הקיבה או סיבוב קיבה. כל אלו עלולים להיות קטלניים לכלבים ולחתולים.

11- דגים נאים – בדגים ישנו אנזים בשם "תיאמינאז", אשר מפרק את ויטמין B. מחסור בויטמין זה יכול להוביל לנזקים חמורים ביותר, עד כדי סכנת חיים.

12- בשר נא – בבשר נא יכולים להיות מספר גורמי מחלה, אשר נהרסים בבישול. מתן בשר נא מסכן את הכלבים והחתולים בעצמם במספר חיידקים וטפילים, אחד החשובים בהם הוא טוקסופלסמה, אשר מהווה סכנה לעוברים בזמן הריון בנשים.

13- חטיפים ומזונות עשירים במלח – כלבים, ובעיקר חתולים, בדרך-כלל לא שותים מספיק. מתן מזונות עתירי מלח יכול לפגוע בהם עד לכדי התיבשות, או לגרום לנזק כלייתי, ולכן מומלץ להמנע ממתן מזונות כאלו.

14- אלכוהול – בגלל גודלם הקטן, כלבים ובעיקר חתולים רגישים ביותר להשפעות האלכוהול על הכבד, ואפילו כמות מעטה יכולה להוביל לסימנים חמורים, אפילו לתרדמת.

15- ביצים נאות – עלולות להכיל חיידקים שונים, וגם עלולות לפגוע בספיגת ויטמינים. באופן כללי – מזון שאנחנו צריכים לצרוך רק בצורתו המבושלת – כך גם הכלבים והחתולים שלנו.

במידה שהכלב או החתול שלכם נתקל בטעות במאכלים אלו – אנו כאן לשירותכם עם וטרינר חירום הנותן מענה חם ומקצועי בסניף באר שבע ולהבים.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
דברו איתנו אנחנו לא נושכים