סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

מחלת חורף נפוצה-שעלת המכלאות.

שעלת היא מחלה נפוצה בקרב כלבים. מדובר למעשה בברונכיטיס, כלומר דלקת של הקנה ודרכי הנשימה. החשד לשעלת עולה כאשר הכלב משתעל הרבה או ללא הרף. מרבית המקרים של שעלת בכלבים הם קלים, ובדרך כלל פרט לשיעול הכלבים חשים בטוב ומתנהגים כרגיל. יחד עם זאת, השיעול יכול להיות חריף ביותר, לעיתים עד כדי כך שהכלב (וגם הבעלים) לא יכולים לישון בלילה!

המחלה עלולה להיגרם כתוצאה ממספר גורמים, רובם חידקיים וחלקם ויראלים, והיא מדבקת מאוד בין כלבים. הדבקה יכולה להתרחש לאחר שהכלב שהה עם כלבים אחרים (למשל בפנסיון, ומכאן השם "שעלת מכלאות") או נחשף לכלבים החולים במחלה. לאחר החשיפה תתכן תקופת דגירה של המחלה של כמה ימים עד שבוע.

כשעולה החשד לשעלת אנחנו מבצעים במרפאה בדיקה פיזיקלית מקיפה, בדגש על מערכת הנשימה וחיוניות הכלב (מקשיבים היטב לבית החזה ולקנה הנשימה, בודקים חום ועוד). עבור מקרי שעלת קלים – הטיפול לרוב מתבסס על שני אלמנטים:

1) טיפול אנטיביוטי

2) טיפול נוגד שיעול, הניתן לפי הצורך

יש לציין כי אמנם רבים מהמקרים הם קלים, אך ישנם מצבים בהם השעלת יכולה להתפתח לכדי מחלה קשה יותר, ואז יש צורך בטיפולים אחרים ולפעמים גם בבדיקות נוספות, לפי המקרה.
קיים חיסון נגד המחלה, ניתן לתת אותו לפני שהכלב אמור לשהות בפנסיון. בנוסף, גם חיסון המשושה נותן הגנה נגד חלק מהגורמים הויראלים שעלולים לגרום לשעלת.

יש לציין כי לא כל שיעול נגרם משעלת – ובכל מקרה אם כלבכם משתעל מומלץ להביאו לבדיקה וטרינרית אצל ד"ר שרמן – וטרינר בבאר שבע.

דברו איתנו אנחנו לא נושכים
דילוג לתוכן