סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

קרע בשלפוחית השתן- מקרה "במבי"

שלפוחית השתן היא האיבר אליו מתנקז נוזל השתן מן הכליות. הכליות מסננות את הדם מרעלים כמו שתנן (אוריאה) ואמוניום, לצד מינרלים רבים שהכליות מווסתות את ריכוזיהם בדם. החומרים האלה ביחד עם מים הם בעצם השתן ונוזל זה נאגר בשלפוחית השתן.
קרע-בשלפוחית
יש חשיבות רבה להפרדת חומרים אלה מן הדם והוצאתם אל מחוץ לגוף בפעולת ריקון השתן.

בבעלי חיים עם קרע בשלפוחית, השתן דולף לחלל הבטן ומשם לדם (דרך נימים וכלי דם הנמצאים בחלל הבטן ובאיברים הפנימיים). במקרה כזה בעל החיים יראה סימנים קליניים המתחילים בטווח של מספר שעות ומתבטאים בד"כ באובדן חיוניות, דכאון, אובדן תיאבון, הקאות, נפיחות בטנית והפסקת ייצור שתן. לפעמים נראה טפטוף דמי או בגוון שתן ורדרד מאיבר המין.

שלפוחית השתן היא איבר גמיש הנראה כמו בלון מים שחלקו הצר פונה אל צינור השופכה. ישנם שני "שסתומים" שריריים המונעים נזילות שתן. האחד בחלקה הצר של השלפוחית והשני בקצה צינור השופכה.

השליטה על סוגרים אלה היא רצונית ולא רצונית בו זמנית.
דופן השלפוחית  מורכבת ממספר שכבות:

השכבה הפנימית היא שכבת הגנה מפני השתן עצמו שהוא בד"כ חומצי ובשכבה זו ישנם תאים המייצרים חומרים מוציניים. מוצין זהו חומר העשוי מחלבונים עטופים בפחמימה מורכבת וצורתו היא מעין ג'ל המשמש הפרדה בין רקמה לחומר מעכל או מחכך. בשלפוחית השתן שכבה זו מגינה על דפנות השלפוחית.

השכבה השניה היא שכבת תאים הנותנים חוזק וגמישות. לאחריה יש שכבת שרירים האחראים על כיווץ והרפיית השלפוחית והשכבה האחרונה היא מעין מעטפת לכל השלפוחית וזו מפרידה בין חלל הבטן לשלפוחית.

לאחר שהבנו מעט על מבנה השלפוחית ותפקידה נתייחס למקרה במבי:

במבי הוא כלב מעורב בגודל בינוני-קטן. די מבוגר (חוגג בקרוב 13 ) , בריא בד"כ ותמיד שמח לטיול ברכב .
גם הפעם במבי נסע עם בעליו ברכב . במהלך הנסיעה נאלץ בעליו לבלום בלימה פתאומית ובעת הבלימה במבי פשוט עף קדימה, נחבט ב"דשבורד" ונפל לרצפת הרכב. הבעלים הגיע עם במבי כשהכלב במצב כללי ירוד ונראה כי הוא סובל מכאבים ואי נוחות. בתחילה הסימנים הקליניים לא היו ברורים ולכן הוא הושאר למעקב במרפאה והמשך איבחון.

לאחר שבמבי אושפז למספר שעות במרפאה ועבר בדיקות מקיפות (בין השאר צילומי רנטגן  וסריקת אולטרא סאונד)  אובחן  קרע בשלפוחית והוא הוכנס  לחדר הניתוח.

במהלך הניתוח הקרע (שהיה לכל אורך השלפוחית) נתפר וחלל הבטן נבדק היטב לשלול פגיעות פנימיות אחרות..

במבי קיבל אנטיביוטיקה למניעת זיהומים וטיפול נגד כאבים . כבר למחרת במבי הרגיש טוב יותר והוא במהרה חזר לעשות צרכים באופן סדיר וללא כאבים.

במבי ניצל לאור ערנות בעליו והבאתו המהירה לאבחון וטיפול ואנו מאחלים לו עוד הרבה שנים ארוכות ובריאות….אבל אולי להבא כדאי שיחגור חגורת בטיחות ..

דברו איתנו אנחנו לא נושכים
דילוג לתוכן