סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון
טלפון: 6417025 - 08
נייד: 7545907 - 050

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים
טלפון: 8682728 - 08

TVT – Transmittable Veneral Tumor

מקרה השבוע: "כלבת שרפיי מתוקה ושמה צ'ילי"

צ'ילי הגיעה למרפאתנו לאחר שבעליה הבחינו בדימום איטי אך קבוע מאיבר המין. בכלבות לא מעוקרות בעת תקופת הייחום ניתן לראות דימום טבעי שלעיתים עשוי להמשך אף שבועיים. במקרה של צ'ילי הדימום לא הפסיק ובבדיקה הכללית שביצענו הבחנו בפצע קטן באזור איבר המין.

לאחר בדיקה מעמיקה ושליחת דוגמית למעבדה פתולוגית -צ'ילי אובחנה במחלה הנקראת: TVT  שהם ר"ת של Transmissible Venereal Tumors,או בתרגום לעברית "גידולים מדבקים של מערכת המין".

כלבת שרפיי מתוקה ושמה צ'ילי

Transmissible Venereal Tumors

כאשר מדברים על מחלות כלבים TVT היא מחלה המתבטאת אצל כלבים ממין זכר ונקבה ומאפייניה הם גידול או גידולים באיבר המין הנקבי או הזכרי. בנקבות המחלה מתפרצת בד"כ באזורים הפנימיים אך הנראים לעין של הפוט. בזכרים איבר המין מכוסה בשכבת עור ובד"כ כדי להבחין בגידולים צריך למשוך את עור הפין לאחור על מנת לחשוף את איבר המין עצמו. לעיתים פחות נפוצות המחלה תתפרץ גם באזור העיניים והפה. המחלה מועברת בעת מגע ישיר באזור הנגוע* ע"י ליקוק או נשיכה, הזדווגות או מגע מיני , וכלבה נגועים יכולים לגרום להתפשטות מאיבר המין אל הפנים בשל ליקוק איזור נגוע שלהם או של כלב אחר.

לעיתים המחלה נסוגה מעצמה תוך חודשים ספורים, אך ברוב המקרים, ללא טיפול וטרינרי ספציפי הגידול מתפשט וגדל למימדים גדולים ומורכב מאשכולות של גידולים קטנים העלולים לגרום לדמומים מאסיביים והתפשטות.

*במידה וכלבך מעורר חשד או מאובחן ב TVT עליך למנוע מגע בין בע"ח הנגוע לכלבים אחרים. המחלה מדבקת במיוחד!

329

בתמונה מימין TVT בכלב זכר לאחר חשיפת הפין. בתמונה משמאל TVT בכלבה ממין נקבה.

שני המקרים בתמונה הם מצבים מתקדמים של הגידול וניתן לטפל במחלה בטרם הגעה למצב זה.

מתי נחשוד בגידולים מסוג TVT?

היות והמחלה מתבטאת לרוב באיברי המין, לא תמיד אנו ,הבעלים, נבחין מיד בשינויים פיזיים. כמובן שכל פצע או בליטה העולים מאזור אברי המין מעוררים חשד למחלה**. גם ליקוק יתר או התעסקות יתר עם איבר המין עשויים להעיד על גירוי או שינויים שלא בהכרח נראים לעין ומצריכים הסתכלות מעמיקה. לעיתים נבחין גם בדימום מאיברי המין.ככלל,  בזכר זהו דבר חריג. בנקבות לא מעוקרות מתקיים מחזור ייחום כל 7-11 חודשים ולעיתים רק בדיקת וטרינר יכולה לקבוע האם מדובר בדימום פיזיולוגי(טבעי) או שמא תוצר של מחלת ה TVT או מחלה אחרת. כאמור, קיימים מקרים בהם מופיעים גידולים באזור הפה או האף ואפילו בלחמית העין.

כיצד מאבחנים את מחלת ה TVT?

מחלת ה TVT מאובחנת בבדיקה פיזיקאלית מלאה. בעת הבדיקה אנו מוודאים מצב בריאותו הכללי של כלבכם ושוללים מחלות אחרות- שלהן סימנים קליניים דומים. כמו כן, נלקחת דגימה מהאזורים החשודים (ביופסיה או שאיבה בעזרת מחט) ודגימה זו נבדקת בצביעה מיוחדת מבעד למיקרוסקופ במרפאתנו ובמעבדת פתולוגיה ווטרינרית. בגידוליי ה TVT ישנם תאים שונים ולהם אופי וצורה ספציפיים למחלה. בדיקות אלו מספקות אבחנה מדויקת.

330

אלו הן שתי דוגמאות לתמונת התאים ב TVT לאחר צביעה מיוחדת לאישוש אבחנת

 

כיצד מטפלים במחלה?

לעיתים, המחלה נסוגה באופן ספונטני אך טפול מהיר מומלץ מאוד על מנת למנוע סיבוכים וסבל מיותר. הסיבוכים הנפוצים בלא מתן טיפול הם זיהומים משניים על גידולים מדממים, אי נוחותכאב במתן שתן ולעיתים אף בעת מתן צואה. הטיפול במחלה נחשב מוצלח מאוד וברוב המקרים תוך 3-6 שבועות המחלה תיסוג. לרוב הטיפול הוא כימותראפי. הכלב מגיע למרפאה ומקבל טיפול קצר לווריד דרך קטטר. ברוב המקרים נדרשות 2-6 פגישות טיפול אחת לשבוע והשיפור נראה כבר בשבוע הטיפולים הראשון. לעיתים נדירות מאוד נדרש טיפול בהקרנות. במקרים בהם מגיעים כלבה עם גידול מאסיבי שלא טופל מן רב , תידרש הסרה כירורגית טרם הטיפול הכימותראפי.

מהי הפרוגנוזה במחלת ה TVT?

פרוגנוזה היא המילה בלעז ל"סיכויי ההחלמה". במקרה זה, לטיפול במחלה זו פרוגנוזה מצוינת, שכן סיכויי ההחלמה הם גבוהים מאוד!

ובחזרה לצ'ילי…

לאור ערנותם של בעליה צ'ילי הגיעה למרפאתנו בשלב מוקדם של המחלה. עם הבדיקה הפיזיקאלית עלה חשד למחלת ה TVT לצד אפשרויות נוספות. אך לאחר בדיקה מקרוסקופית ובדיקת מעבדה לא היה ספק כי צ'ילי נדבקה במחלה. צ'ילי היא כלבת שרפיי ויש לה עור עבה ועתיר קפלים, לכן החדרת קטטר אינה פעולה פשוטה… אך כבר מהטיפול הראשון נראה שיפור מדהים במצבה ובטיפול השלישי כבר לא נשאר זכר נראה למחלת ה TVT !!!

דברו איתנו אנחנו לא נושכים
דילוג לתוכן